İddia: Savunma Bakanlığı Kars ve Iğdır’a asker seçmen kaydırdı

Adresinin kendi bilgisi dışında Kars Orduevi olarak değiştirildiğini fark eden bir teğmen, meselenin aslını öğrenmek için CİMER’e başvurdu. Gelen yanıtta adresinin 28 eylül 2023 tarihinde Savunma Bakanlığı’nın emriyle değiştirildiği belirtiliyordu. Emekli albay Ahmet Zeki Üçok, AK Parti’nin az farkla seçimi kaybettiği Kars ve Iğdır’a seçmen kaydırdığı iddiasına bu belgeyi kanıt olarak gösterdi. 31 Mart seçimleri için adres bildirmenin son günü olan 29 Eylül 2023’te yapılmıştı bu değişiklikler.

BirGün yazarı Timur Soykan, Iğdır’a 3 bin 50, Kars’a ise 3 bin 5 seçmen kaydırıldığının saptandığını belirtti. Soykan, kış tatbikatının gerekçe olarak gösterildiği seçmen kaydırma operasyonu hakkında “Teğmenleri taşıma seçmen yaptılar” başlıklı yazısında şu ayrıntıları paylaştı:

“2019 yerel seçimlerinde AKP, Iğdır’da aday çıkarmamış ve MHP adayını desteklemişti. Iğdır’ı HDP’nin adayı bin 514 oy farkla kazanmıştı. CHP’nin seçmen analiz sistemine göre; Mayıs 2023’teki seçimlerden sonra Iğdır’a anormal olarak getirilen seçmen sayısı 3 bin 50. Sadece Pir Sultan Abdal Mahallesi’ndeki iki adrese taşınan yeni erkek seçmen sayısı 2 bin 602. DEM Parti’nin incelemesinde ise taşıma seçmen sayısının 4 bin 361 olduğu belirtiliyor. Emniyet Müdürlüğü binasında 2023’teki genel seçimde seçmen kayıtlı değilken bu seçim için 743 seçmen kaydedilmiş. 2019’daki oy farkı ile kıyasladığımızda seçimin sonucunu değiştirecek taşıma seçmen söz konusu.

ORDUEVİNDE 3 BİN 5 SEÇMEN

Kars’ta ise 2019 yerel seçimlerini HDP’nin adayı Ayhan Bilgen, MHP’nin adayından bin 238 oy fazla alarak kazanmıştı. Daha sonra belediyeye kayyum atanmıştı. CHP Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’nın hazırladığı Yığma Seçmen Raporu’na göre; Mayıs 2023’teki seçimleri ile Mart 2024 seçimleri arasında Kars’a 5 bin 472 yeni seçmen kaydedildi. Hem CHP hem de DEM Parti, Kars Orduevi’ne 3 bin 5 yeni seçmenin kaydedildiğini tespit etti. Yani sadece Kars Orduevi’ne kaydedilen ve hepsi asker olan seçmen sayısı Kars’taki yerel seçimin sonucunu değiştirebilir. 2019’daki seçimdeki fark bin 238, sadece Kars Orduevi’ne taşınan seçmen sayısı 3 bin 5.

(…)

İddiaya göre; Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2023-2024 yılı Sınıf Okulları’nda eğitim gören teğmenler, tesadüfen ikametgahlarının Kars ili Subay Orduevi olarak değiştirildiğini fark etti. Birbirlerine sorduklarında hepsinin benzer şekilde ikametgahlarının değiştiğini gördüler. Bölük ve tabur komutanlarına sorduklarında komutanlar bilgilerinin olmadığını, üst makamlara soracaklarını söyledi. Teğmenler, Nüfus Müdürlüğü’ne sorduklarında e-devlete sormaları söylendi, e-devlet ise yeniden Nüfus Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Bir teğmen uğraşları sonucu Nüfus Müdürlüğü’nden Milli Savunma Bakanlığı’nın emriyle adresinin değiştirildiğini öğrendi.

CİMER: SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN EMRİ

Ve belgesi de ortaya çıktı.

Bir teğmen ise bilgisi dışında ikametgahının 29 Eylül 2023 tarihinde Kars Orduevi olarak değiştirildiğini, bunu kimin yaptığını bilmediğini ve yapan kişilerden şikayetçi olduğunu belirterek CİMER’e başvurdu. CİMER’den gelen yanıtta; adresinin Milli Savunma Bakanlığı’nın 28 Eylül 2023 tarihli 2763435 sayılı emri ile ikametgahının değiştirildiği belirtildi.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x